Malwa z Pensylwanii, technologia polska
Malwa z Pensylwanii, technologia polska
FOT. (C) P. CIEŚLA/FORUM
- Wykorzystanie słomy na cele energetyczne w 2002 roku
- Produkcja technologii energetycznego wykorzystania słomy KRYSTYNA FOROWICZ
Benedykt Nowak we wsi Czernin od pięciu lat zbiera słomę. Kilka kompletnie zdewastowanych kotłowni osiedlowych po PGR-ach przystosował do spalania tego surowca.
Gdy w ubiegłym roku polało deszczem i słomy zabrakło, obsiał pole malwą pensylwańską. Wie, że to dobry interes, bo ludzie z Warszawy przyjeżdżają i chcą zakładać ogromne, liczące dziesiątki tysięcy hektarów plantacje tego kwiatu. Będą budować elektrociepłownie kilkudziesięciomegawatowe na biomasę.
Pan Benedykt czyta raporty Unii Europejskiej
Z raportów UE wyczytał, że przyszłość energetyki to czyste źródła, wie, co oznacza zrównoważony rozwój i efekt cieplarniany. - Na Śląsku zamykają kopalnie węgla, a tam tyle ziemi leży odłogiem, gdyby je obsiać roślinami energetycznymi, byłoby to z pożytkiem dla ekologii i ludzi - powiada.
Prof. Wiesław Ciechanowicz, Instytut Badań Systemowych PAN, przewodniczący konsorcjum "Bioenergia na rzecz Rozwoju Wsi".
Obecnie liczbę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta