Do Unii z ochroną życia
Polski w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)
Do Unii z ochroną życia
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Najpierw referendum unijne, potem nowelizacja ustawy aborcyjnej - zapowiedział sekretarz generalny SLD Marek Dyduch. I dodał, że uprzedza o tym teraz, by później, gdy Kościół poprze już referendum, nie czuł się zaskoczony. Czy czuje się zaskoczony?
ARCYBISKUP HENRYK MUSZYŃSKI: Takie stawianie sprawy jest niedopuszczalne. Pokazuje, że kwestia przystąpienia Polski do Unii, Kościół i ustawa chroniąca życie są traktowane czysto pragmatycznie. Wypowiedź polityka SLD wskazuje wyraźnie, że to w naszym kraju istnieje największe zagrożenie dla życia, a nie w Unii Europejskiej. Karta Praw Podstawowych, a za nią traktat konstytucyjny gwarantują, że w sprawach światopoglądowych pierwszeństwo mają konstytucje narodowe przed decyzjami Parlamentu Europejskiego. Ale po tej wypowiedzi uważam, że Kościół katolicki musi domagać się, aby w naszym traktacie akcesyjnym znalazła się specjalna klauzula, która potwierdzi polskie ustawodawstwo w kwestii ochrony życia i warunków dopuszczalności aborcji. Taką klauzulę wywalczyła Irlandia, dąży do niej Malta. Chodzi o to, aby uniemożliwić polskim politykom powoływanie się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta