Bez jasnej odpowiedzi
Bez jasnej odpowiedzi
Sprawę opłat za parkowanie w Warszawie Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał 10 grudnia ubiegłego roku
FOT. PIOTR KOWALCZYK
EWA ŁĘTOWSKA
Choć od uchwalenia konstytucji upłynęło już ponad pięć lat, ciągle brak jasności, wedle jakiej zasady ukształtowano w niej skutki stwierdzenia niekonstytucyjności normy (przepisu, aktu) przez Trybunał Konstytucyjny. Kwestia ta ciąży nad relacjami między Trybunałem i sądami (powszechnymi, Naczelnym Sądem Administracyjnym).
W praktyce sądy działają tak, jak gdyby stwierdzenie niekonstytucyjności działało ex tunc, od daty wejścia w życie zakwestionowanego przepisu. Czują się więc kompetentne do orzekania w sprawach ukształtowanych już stosunków prawnych między wejściem zakwestionowanego aktu w życie a orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (TK), wykorzystując do wzruszenia tych stosunków instytucje ogólne prawa materialnego i procesowego, pozostające w ich dyspozycji, jeśli tylko nie chodzi o kwestie rozstrzygnięte orzeczeniem sądowym czy ostateczną decyzją administracyjną. Wtedy bowiem możliwe jest (art. 190 ust. 4 konstytucji) tylko wznowienie postępowania, co jest regulowane odpowiednimi aktami procedur cywilnej, karnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta