Bankructwo państwa opiekuńczego
Bankructwo państwa opiekuńczego
RYS. LESZEK OŁDAK
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
Postępowanie arbitrażowe sektora publicznego w Niemczech zakończyło się w poniedziałek fiaskiem. Czy dziesięć lat po ostatnim wielkim konflikcie płacowym Niemcom ponownie grozi fala strajków? I czy sytuacja w tym największym kraju Europy oznacza, że epoka państwa opiekuńczego dobiegła kresu?
Świąteczny nastrój w miastach i wsiach zachodniej Europy był taki sam jak przed rokiem i w latach poprzednich. W konsumpcyjnym stylu życia bogatego świata nic się nie zmieniło. Producenci i sprzedawcy mogą być zadowoleni. Za tą konsumpcyjną fasadą kryją się jednak problemy, o których nie mówi się przy świątecznym stole, są to bowiem problemy globalne, dotyczące nie tylko krajów Unii Europejskiej. Problemem jest uporanie się z rosnącą konkurencją na światowych rynkach tak w dziedzinie gospodarczej, jak i technologicznej, a także poszukiwanie sposobu na odciążenie państwa od coraz to wyższych świadczeń socjalnych, hamujących rozwój i pustoszących budżet. W krajach "15" na świadczenia socjalne przeznacza się rocznie do 30 procent budżetu, zaś ludzie z tych świadczeń korzystający nie wykazują zrozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta