Niedokończona wojna nad Zatoką
Niedokończona wojna nad Zatoką
STANISŁAW GRZYMSKI
Dwanaście lat temu Stany Zjednoczone i sprzymierzone z nią państwa rozpoczęły ofensywę powietrzną na Irak, która miała przygotować decydujące uderzenie alianckich wojsk lądowych. Celem operacji, opatrzonej kryptonimem "Pustynna Burza", było wyzwolenie Kuwejtu, anektowanego przez Irak 2 sierpnia 1990 roku.
Na nic zdały się rezolucje ONZ wzywające Irak do wycofania się z Kuwejtu, nie pomogły ostrzeżenia i groźby USA ani międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne. Bagdad nie reagował. Waszyngton odrzucił koncepcję zorganizowania zamachu na Saddama Husajna lub zmuszenia Bagdadu do posłuszeństwa blokadą ekonomiczną. Zdecydował się na użycie siły militarnej.
43 dni "Pustynnej Burzy"
Operacja "Pustynna Burza" rozpoczęła się o 3.00 w nocy z 16 na 17 stycznia 1991 roku od skoordynowanego ataku rakietowego na irackie lotniska, systemy łączności, systemy radarowe i stanowiska obrony przeciwlotniczej, punkty dowodzenia, obiekty energetyczne, porty, jednostki marynarki wojennej, zakłady zbrojeniowe, magazyny wojskowe. Tylko pierwszego dnia na wojskowe instalacje i strategiczne obiekty wokół Bagdadu i w rejonach Iraku spadło ponad 100 rakiet, m.in. Tomahawk, i pocisków manewrujących Cruise, wystrzeliwanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta