Rzeczpospolita Czytelników; 16.01.03
Kodeks pracy wciąż na topie
"Vademecum Rzeczpospolitej" - Pracodawcy zmieniają regulaminy
Podczas wczorajszego dyżuru ekspertów, zorganizowanego z "radiem biznes", na pytania dotyczące prawa pracy odpowiadali: IWONA HICKIEWICZ, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy i PIOTR WOJCIECHOWSKI, specjalista w tym departamencie. Oto część relacji:
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony: 1 czy 3 miesiące?
Generalnie umów na czas określony się nie wypowiada. Rozwiązują się one z upływem terminu, na jaki je zawarto. Wyjątkowo jest dopuszczalne wypowiedzenie takiej umowy, pod pewnymi jednak warunkami: umowa musi być zawarta na co najmniej 6 miesięcy i strony zastrzegły w niej możliwość jej co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia. Dodajmy, że takiego wypowiedzenia nie trzeba uzasadniać.
W tym roku teoretycznie powinnam przejść na emeryturę, w lipcu skończę 60 lat. Czy potem zakład pracy może mnie zwolnić?
Czytelniczka jest chroniona w tzw. wieku przedemerytalnym, czyli w okresie dwóch lat przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych. Zatem pracodawca nie może jej zwolnić do lipca. Potem może jej wypowiedzieć umowę o pracę albo rozstać się z nią na mocy porozumienia stron....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta