Rzeczpospolita Czytelników; 18.01.2002
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych po zmianach
Wczoraj na pytania czytelników, dotyczące ostatniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, odpowiadała EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK.
Jeszcze przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) złożyłam do spółdzielni wniosek o wyodrębnienie własności mojego mieszkania. Obecnie mam do niego własnościowe spółdzielcze prawo. Ile to kosztuje?
Najczęściej będą to tylko koszty przeniesienia przez spółdzielnię na czytelniczkę własności tego mieszkania, a więc spisania umowy notarialnej, założenie księgi wieczystej i wpisu do niej. Koszty te ustawa ogranicza. I tak, umowa notarialna kosztuje jedną trzecią najniższego wynagrodzenia pracowników, czyli 253,34 zł (760 zł x 1/3), i tyle samo kosztuje łącznie założenie księgi i uzyskanie do niej wpisu (razem opłaty te wynoszą więc ok. 507 zł). Ale uwaga, po zmianie przepisów, czyli od 15 stycznia tego roku, przeniesienie tej własności na członka spółdzielni może nastąpić po dokonaniu przez niego spłaty przypadających na jego lokal:
- zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym kredytowych,
- uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku,
- zobowiązań spółdzielni z tytułu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta