Ugoda restrukturyzacyjna: co przepis, to wątpliwość
Ugoda restrukturyzacyjna: co przepis, to wątpliwość
TADEUSZ KOMOSA
Praktyczne skutki ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy mogą być żadne. Winna temu będzie sama ustawa.
Ustawa z 30 października 2002 r. o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy (Dz. U. nr 213, poz. 1800; dalej - ustawa) ma na celu wsparcie procesów restrukturyzacji finansowej w pewnej wąsko zarysowanej grupie przedsiębiorców, których problemy finansowe mogą doprowadzić do upadłości, co wpłynie na wzrost bezrobocia.
Restrukturyzacji zobowiązań cywilnoprawnych poświęcono w ustawie zaledwie pięć artykułów (art. 22 - 26). Moim zdaniem odbija się to negatywnie na jej jakości, czego skutki mogą być daleko idące. Mogą wręcz spowodować, iż efektywne znaczenie ustawy będzie minimalne.
Zbyt wiele niedomówień
Problem w tym, że w odniesieniu do ugody restrukturyzacyjnej obowiązują rozwiązania zakładające szeroką zgodę bliżej nieokreślonej (liczbowo) grupy wierzycieli i restrukturyzującego się dłużnika, a lakoniczność i niedomówienia ustawy w tym zakresie mogą przyczynić się do braku takich chęci, zwłaszcza ze strony wierzycieli....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta