Pytania wymagające odpowiedzi
Pytania wymagające odpowiedzi
JACEK AMBROZIAK
Jest jeszcze czas na ujęcie w umowie offsetowej takich zapisów, by zmniejszyć do minimum możliwość powstawania sporów czy sprzecznych interpretacji.
Umowa offsetowa jest zawierana między skarbem państwa a dostawcą uzbrojenia lub sprzętu - wynika z przepisów ustawy offsetowej. Są więc dwie strony umowy: dostawca sprzętu lub uzbrojenia oraz państwo reprezentowane przez ministra gospodarki, z tym że negocjacje może prowadzić Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Przed podpisaniem umowy przez ministra i ostatecznym zatwierdzeniem jej przez Radę Ministrów wymagane jest jej zaopiniowanie przez Komitet Offsetowy (Komitet). Umowa offsetowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 10 lat (art. 12 ust. 1), nie można od niej odstąpić ani jej wypowiedzieć (art. 4 ust. 3). Musi być zawarta na piśmie (art. 12 ust. 2). Właściwe dla tej umowy jest prawo polskie (art. 18).
Jednak w rzeczywistości w negocjacjach, oprócz ministra czy ARP, biorą udział także odbiorcy offsetu po stronie polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta