Drugie życie Trójkąta Weimarskiego
- Ściślejsze współdziałanie
Rz: Czy ścisła współpraca Niemiec i Francji w połączeniu ze znaczeniem, jakie oba kraje miały w dziele integracji europejskiej, nie predestynuje ich do odgrywania wiodącej, a być może dominującej roli w UE?
ANGELIKA SCHWALL-DÜREN: Tylko w tym znaczeniu, że oba kraje dają impulsy dalszego rozwoju integracji europejskiej. Francja i Niemcy mają odmienne tradycje i reprezentują różne interesy. Jedynie w drodze kompromisu dochodzi do porozumienia obu partnerów. Niemcy opowiadały się zawsze za ściślejszą integracją, Francja preferuje model integracji, nazwijmy to, międzyrządowej. Niewielkie kraje w zachodniej części kontynentu czują się reprezentowane przez Niemcy opowiadają się za opcją niemiecką, a więc pogłębieniem procesów demokratyzacji UE poprzez zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego. Sądzę, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta