Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małżeństwo z rozsądku

22 stycznia 2003 | Publicystyka, Opinie | GD MR
źródło: Nieznane

Dziś rocznica Traktatu Elizejskiego Czterdzieści lat pojednania Francji i Niemiec

  • Komentarz
Małżeństwo z rozsądku

Architekci traktatu elizejskiego, Charles de Gaulle i Konrad Adenauer, nazywani są wizjonerami. Sprawili bowiem, że dwa narody przeświadczone o swej "dziedzicznej wrogości" weszły na drogę pojednania i współpracy, uznając ten wybór za podyktowany dziejową koniecznością.

(c) EPA

GRZEGORZ DOBIECKI

Z PARYŻA

Pisząc i mówiąc dziś o traktacie elizejskim z 22 stycznia 1963 roku, dodaje się określenie "historyczny". A jego architektów, Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera, nazywa się wizjonerami. Sprawili bowiem, że dwa narody przeświadczone o swej "dziedzicznej wrogości" weszły na drogę pojednania i współpracy, uznając ten wybór za podyktowany dziejową koniecznością. To stwierdzenie wymaga istotnej korekty. To nie narody "uznały" i "weszły na drogę". Uczynili to ich przywódcy, a francusko-niemieckie pojednanie od początku miało wymiar przede wszystkim instytucjonalny. I wcale nie towarzyszył mu entuzjazm obu społeczeństw.

Traktat elizejski zawiera zaledwie kilkanaście artykułów, które - gdyby przez lata nie wypełniano ich treścią - mogły z powodzeniem pozostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2829

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament