Taki kraj, jaka nauka
Taki kraj, jaka nauka
W Polsce działa ponad 1100 instytutów badawczych na uczelniach wyższych i poza nimi.
Przez całe lata nie istniał żaden związek między nakładami na badania a efektywnością tzw. wdrożeń w gospodarce. Nauka była więc swoistym listkiem figowym dowodzącym przynależności do czołówki cywilizacyjnej. Królowała koncepcja nauki akademickiej.
Niska innowacyjność polskiej gospodarki jest jedną z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju państwa -- powiedział wicepremier Grzegorz Kołodko podczas poniedziałkowego spotkania naukowców z politykami w Komitecie Badań Naukowych. Wartość produkcji nowych wyrobów w 1993 r. stanowiła 1, 6 proc. w cenach sprzedaży i jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie.
Ani grosza z przemysłu
Maleje udział w PKB nakładów budżetowych na badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe (0, 76 proc. w 1991 r. , 0, 66 proc. w 1992 r. , 0, 58 proc. w 1993 r. oraz 0, 56 proc. w 1994 r. ). W krajach rozwiniętych nakłady na B+R stanowią 2--3 proc. PKB, z czego niecałe 50 proc. pochodzi ze środków publicznych.
-- Bez innowacji "wyrywanych" z laboratoriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta