W Krajinie niezgody
W byłej Jugosławii może dojść do nowej wojny -- między Serbami i Chorwatami
W Krajinie niezgody
Podczas gdy Grupa Kontaktowa (złożona z negocjatorów USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec) usiłuje bezskutecznie przekształcić kruchy rozejm w Bośni w trwały pokój, coraz wyraźniej rysuje się niebezpieczeństwo nowego, o wiele groźniejszego konfliktu. Zdaniem obserwatorów z Unii Europejskiej, wojna o Krajinę, gdyby do niej doszło, mogłaby rozszerzyć się na terytorium całej byłej Jugosławii.
Bez UNPROFOR-u
Chorwacja nie wyklucza użycia siły w celu odzyskania Krajiny, ale jest przekonana, że działania bojowe ograniczą się tylko do tego regionu -- takie opinie przeważają w Zagrzebiu po zatwierdzeniu w ubiegły piątek przez chorwacki parlament decyzji prezydenta Franjo Tudjmana o cofnięciu zgody na dalszą obecność sił pokojowych Narodów Zjednoczonych (UNPROFOR) na terytorium Chorwacji. Mandat UNPROFOR-u wygasa formalnie 31 marca br. Ignorując naciski ze strony państw przychylnych Chorwacji -- Niemiec i Stanów Zjednoczonych -- prezydent Tudjman wyznaczył wojskom ONZ termin wycofania się z kontrolowanych przez Serbów obszarów, w tym Krajiny, najpóźniej do 30 czerwca br. Władze w Zagrzebiu twierdzą, iż siły pokojowe, rozmieszczone w najbardziej zapalnych punktach konfliktu, swoją obecnością utrwalają jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta