Vademecum Rzeczpospolitej - Spółdzielnie mieszkaniowe po 15 stycznia: To, co najważniejsze; Komentarz do zmian
Jerzy Jankowski, prezes zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej
Obowiązującą od 15 stycznia 2003 r. nowelę ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uważam za trafną i potrzebną. Przede wszystkim dlatego, że przywróciła ograniczone prawo rzeczowe w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego od 24 kwietnia 2001 r. nie można było ustanawiać.
Wiadomo, że obecnie nabycie pełnej własności lokalu jest bardzo utrudnione. Nie wynika to jednak ze złej woli czy złośliwości władz spółdzielni mieszkaniowych, lecz bałaganu prawnego dotyczącego statusu gruntów, na których stoją ich budynki. A bez uporządkowania tej kwestii spółdzielnia nie może przenieść na kogoś pełnej własności. Może natomiast przekształcić mieszkania lokatorskie we własnościowe. W ten sposób posiadacze mieszkań lokatorskich nie muszą teraz czekać latami na nabycie hipotecznej własności.
Pożądaną i oczekiwaną zmianą jest również stworzenie spółdzielcom możliwości podnajmowania osobom fizycznym mieszkań bez zgody spółdzielni, oczywiście z niewielkimi wyjątkami. Dotyczy to zarówno mieszkań lokatorskich, jak i własnościowych.
Pożyteczne jest również skasowanie przez nowelę art. 108a ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta