Vademecum Rzeczpospolitej - Spółdzielnie mieszkaniowe po 15 stycznia: Pytania i odpowiedzi
ILE TO KOSZTUJE
Jeszcze przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) złożyłam do spółdzielni wniosek o wyodrębnienie własności mojego mieszkania. Obecnie mam do niego własnościowe spółdzielcze prawo. Ile to kosztuje?
Najczęściej będą to tylko koszty przeniesienia przez spółdzielnię na pytającą własności tego mieszkania, a więc spisania umowy notarialnej, założenia księgi wieczystej i wpisu do niej. Usm koszty te ogranicza. I tak umowa notarialna kosztuje jedną trzecią najniższego wynagrodzenia pracowników, czyli 253,34 zł (760 zł x 1/3). Tyle samo kosztuje łącznie założenie księgi i uzyskanie do niej wpisu (razem opłaty te wynoszą więc ok. 507 zł). Ale uwaga! Od 15 stycznia tego roku (po wejściu w życie znowelizowanej usm) przeniesienie tej własności na członka spółdzielni posiadającego prawo własnościowe może nastąpić po dokonaniu przez niego spłaty przypadających na jego lokal:
- zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym kredytowych,
- uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku,
- zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości,
- bieżących zadłużeń ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta