Z zezwoleniem i składką
Polak w Niemczech, Niemiec w Polsce
- Potrzebne przepisy
Rozpoczynamy cykl, który będzie dotyczył pracy Polaków za granicą i cudzoziemców w Polsce. W pierwszym odcinku przedstawiamy odpowiedzi na pytania czytelników o relacje polsko-niemieckie. Odpowiadały Agnieszka Zdak i Marta Kosmacka, specjalistki w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, a także Beata Pawłowska, specjalistka w centrali ZUS, i Grzegorz Gontarz, radca prawny z kancelarii Altheimer & Gray Polska s.c.
Agnieszka Zdak
Marta Kosmacka
Beata Pawłowska
Grzegorz Gontarz
Jestem pracownikiem wysłanym przez polską firmę do pracy w biurze w Niemczech. Od sześciu lat podlegam ubezpieczeniom niemieckim. Zarabiam tyle, że mogłam wybrać prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech. Tak zrobiłam, ale jednocześnie straciłam tam ubezpieczenie chorobowe. Co by się stało, gdybym teraz dostała wypowiedzenie, wróciła do kraju i np. uległa wypadkowi? Czy mogę liczyć na jakieś świadczenie z ZUS, np. na zasiłek chorobowy?
O|Nie. Wprawdzie w rozumieniu polskich przepisów wciąż jest pani pracownikiem, ale nieubezpieczonym. Straciła pani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta