Przeciwko Jałcie bis
Przeciwko Jałcie bis
BOHDAN CYWIŃSKI
Negocjacje decydentów Unii Europejskiej z przedstawicielami rządów państw kandydujących do Unii zostały zakończone, choć trochę się jeszcze pokłóciliśmy o ich interpretację. Teraz głos mają obywatele: niedługo w poszczególnych krajach odbędą się referenda. Jest to zatem chyba ostatni moment, na bardziej szczegółową refleksję. Poniższe uwagi stanowią próbę analizy aktualnego projektu rozszerzenia Unii Europejskiej z punktu widzenia racji stanu narodów regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
1 Rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód stwarza nowe problemy, bo jest swoistym podziałem na strefy wpływów wschodnich i zachodnich. Plusem jest tu rozszerzenie obszaru, w którym gwarantowane są podstawowe prawa człowieka i zapewniony stosunkowo wysoki standard materialny oraz postawienie pewnej zapory niewykluczonym zakusom Rosji wobec krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Minusem jest dezintegracja regionu na strefy europejską i pozostawioną pod wpływem Rosji. Dezintegracja zostanie wywołana tendencjami dośrodkowymi rozszerzonej Unii Europejskiej - ekonomicznymi, kulturalnymi, a na dłuższą metę także politycznymi - oraz zwiększonym naciskiem Rosji na te kraje, które nie wejdą do Unii i poczują się obrażone i osłabione.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta