Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski honor, rosyjska dusza

08 lutego 2003 | Plus Minus | SP

Polski honor, rosyjska dusza

SŁAWOMIR POPOWSKI

Polaków i Rosjan dzieli wszystko, a łączy tylko geograficzne położenie i wspólne sąsiedztwo. Z tego wcale jednak nie wynika, że dialog nie jest możliwy. Musimy jednak przyjmować siebie takimi, jakimi jesteśmy, bez uprzedzeń - tak najkrócej można sformułować główny wniosek zorganizowanej niedawno w Moskwie konferencji polsko-rosyjskiej.

Profesor Andrzej de Lazari zacytował myśl Antoniego Czechowa: "Nie rozumiem, ale to, że nie rozumiem, wcale nie znaczy, że odrzucam". Ktoś powie, że taki program dla stosunków polsko-rosyjskich to czystej wody minimalizm, ale tak nie jest. Dziś to prawie maksimum tego, co można osiągnąć po wiekach obowiązywania historycznie ukształtowanych stereotypów polsko-rosyjskich, mitów i uprzedzeń, dochodzących do głosu w zależności od koniunktury i sytuacji politycznej.

Z czymś takim mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. I to zarówno po stronie polskiej, wyczulonej na rzeczywiste i domniemane zagrożenia ze strony Moskwy, jak też w Rosji, w której coraz częściej, głównie na użytek polityki, przywoływany jest wizerunek Polaka - wiecznego wroga wszystkiego, co rosyjskie.

Polskie wyobrażenia o Rosji i Rosjanach kształtowane są przede wszystkim przez historię, zwłaszcza tę najnowszą. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2844

Spis treści
Zamów abonament