Zacząć jak naszybciej
Rolnictwo: I ntegrować stopniowo, ale nie za długo i. ..
Zacząć jak naszybciej
Rozmowa z profesorem Louisem Mahe , ekspertem rolnym Komisji Europejskiej
-- Członek Komisji Europejskiej Leon Brittan zapytał pana i trzech innych ekspertów, jak zintegrować rolnictwo państw Europy Środkowej i Unii Europejskiej. Nie pytał "czy", bo kwestię tę rozstrzygnęli już przywódcy Unii na szczycie w Kopenhadze w 1993 roku. Jaka byłaby pana odpowiedź na to pytanie?
-- Powody polityczne, geopolityczne integracji państw Europy Środkowej i Wschodniej z Unią Europejską są bardzo silne. Sądzę, że wola doprowadzenia do tej integracji jest obecnie w Europie dość powszechna wśród polityków i w kilku krajach w ogóle powszechna. Oczywiście w Niemczech, ale i w innych krajach. W istocie wolę tę wydają się podzielać niemal wszyscy. Zatem grupom nacisku, które się z tym nie zgadzają będzie trudno to powstrzymać. Pytanie, kiedy i w jakiej formie -- to znacznie trudniejszy problem. Moim zdaniem, integracja będzie stopniowa, ale trzeba możliwie szybko rozpocząć fazę przejściową.
-- W swoim raporcie dla Leona Brittana zaleca pan stosunkowo krótki, 5- lub 6-letni okres przejściowy, na przykład od wejścia do Unii w roku 2000 do 2005. Dlaczego i dla kogo byłby on korzystniejszy od dłuższego, 10-letniego, proponowanego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta