Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klucz do konstytucji

02 lutego 1995 | Gazeta | JP

Od jakich słów powinna rozpoczynać się przyszła ustawa zasadnicza

Klucz do konstytucji

Jerzy Pilczyński

Czy tekst nowej konstytucji powinien rozpoczynać się od słów "W imię Boga Wszechmogącego! ", czy też podobnie jak konstytucja amerykańska od słynnego sformułowania "My Naród. .. ". Dylemat dotyczący tego, czy w konstytucji należy zawrzeć preambułę, czy też można się bez tego obyć oraz jak ewentualnie powinna ona brzmieć, może się stać w dalszych pracach konstytucyjnych jednym z punktów zapalnych między opozycją a koalicją. Sprawa nie jest tak błaha, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Preambuła nie stanowi jedynie literackiego ozdobnika, lecz jest wstępem do aktu prawnego, w którym ustawodawca najczęściej wyjaśnia okoliczności jego wydania oraz cele, którym powinien on służyć. Preambułę stosuje się najczęściej w aktach prawnych o dużej doniosłości politycznej i społecznej, choć trzeba przyznać, że czyni się to już coraz rzadziej.

W doktrynie brak bowiem zgody, co do prawnego charakteru sformułowań zawartych w preambule. Na ogół nie traktuje się ich jako samodzielnych norm prawnych, natomiast widzi się w nich środek pomocniczy w interpretowaniu i stosowaniu prawa. W zasadzie powinno to ułatwiać rozumienie norm konstytucyjnych, w praktyce może zaś komplikować ich interpretację. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 393

Spis treści
Zamów abonament