Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewodnictwo w cieniu wyborów prezydenckich

02 lutego 1995 | Świat | PK

Francuskie plany dla Unii

Przewodnictwo w cieniu wyborów prezydenckich

Pierwszego dnia stycznia tego roku Francja objęła na sześć miesięcy przewodnictwo Unii Europejskiej. Program Unii na ten okres, przedstawiony przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu przez prezydenta Francois Mitterranda, jest bardzo ambitny. Obejmuje zarówno sprawy wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, reformy instytucjonalnej tej organizacji, jak i obrony kultury europejskiej. Mimo to przeważa opinia, że francuskie przewodnictwo w Unii nie zapisze się w jej historii złotymi zgłoskami.

Powodów jest kilka. Po pierwsze przewodnictwo Francji przypada w najgorszym możliwym dla tego kraju momencie. Wybory prezydenckie, które zostaną przeprowadzone w kwietniu (pierwsza tura) i maju (druga tura) , zdominują w dużym stopniu francuską scenę polityczną w najbliższych miesiącach. Obecny układ sił we Francji grozi jednak zepchnięciem spraw europejskich na jeszcze dalszy plan, niż stało się to -- z powodu wyborów parlamentarnych -- w Niemczech.

Ostrożni kandydaci

Po drugie, dwaj główni kandydaci w wyborach prezydenckich -- premier Edouard Balladur i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 393

Spis treści
Zamów abonament