Zapobieganie narkomanii
Wokół proponowanych zmian przepisów
Zapobieganie narkomanii
Lech K. Paprzycki
Obowiązująca ustawa o zapobieganiu narkomanii, wielokrotnie nowelizowana, pochodzi z 1985 r. , a więc jest wystarczająco stara, by ją zastąpić nowym aktem prawnym, albo przynajmniej zasadniczo zmienić. Temu zapotrzebowaniu naprzeciw wychodzą dwa opracowane projekty: pierwszy o zmianie ustawy z 1985 r. i drugi stanowiący propozycję całościowego rozwiązania, którego przyjęcie spowodowałoby uchylenie w całości ustawy dotychczas obowiązującej.
O tym, co i jak zrobić, zdecyduje Sejm.
Nowelizacja czy nowa ustawa
Decyzja nie będzie jednak łatwa. Zjawisko narkomanii podlega dynamicznym zmianom i z każdym dniem staje się groźniejsze, zwłaszcza dla ludzi młodych. Trzeba więc udoskonalić prawo, zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsza ustawa nie będzie decydowała o sukcesie.
Zaletą nowelizacji, nawet głębokiej, jest to, że zachowuje się dotychczasową strukturę instytucji zajmujących się tym zjawiskiem i jedynie wyposaża się je w nowe, doskonalsze instrumenty działania, dostosowane do pogarszającej się sytuacji. Z kolei zaletą nowej, całościowej ustawy jest zaproponowanie nowego modelu walki z narkomanią, co w razie wybrania trafnej koncepcji w stosunkowo krótkim okresie może spowodować znaczące zmiany. Nie można jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta