Zdążyć przed końcem XX wieku
Fundusze zbiorowego inwestowania -- regulacje polskie i europejskie
Zdążyć przed końcem XX wieku
Polska zamierzając włączyć się w organizację Unii Europejskiej musi jeszcze przed końcem obecnego stulecia doprowadzić do pełnej zgodności swojego prawa z europejskim, również na polu usług finansowych. Jedną z fundamentalnych przesłanek funkcjonowania UE jest bowiem koordynacja regulacji prawnych we wszystkich dziedzinach, w których integracja krajów członkowskich wymaga ujednolicenia zasad działania. Dotyczy to również wszelkich przedsięwzięć służących zbiorowemu lokowaniu środków pieniężnych w papiery wartościowe lub szerzej -- w instrumenty finansowe.
Czas nagli
Ten obszar działalności objęty jest dyrektywą nr 85/ 611/ EEC z 20 grudnia 1985 roku, znowelizowaną przez kolejny akt sygnowany numerem 88/ 220/ EEC i datowany 22 marca 1988 r. Jej celem jest koordynacja praw, regulacji i postanowień administracyjnych dotyczących przedsięwzięć wspólnego inwestowania w przenaszalne papiery wartościowe, zwane UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) . Dyrektywa zharmonizować ma zasady ochrony inwestorów we wszystkich państwach Wspólnoty Europejskiej.
Niektóre z regulacji Wspólnoty już zastosowane zostały w prawie polskim. Ciągle jednak są zagadnienia traktowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta