Z czeladnika na mistrza; Potrzebujemy funduszy na rozwój firmy; Lektury przedsiębiorcy
- Jak zdobyć uprawnienia, żeby uczyć innych - Z czeladnika na mistrza
- Czytelnicy pytają, DOBRA FIRMA odpowiada - Potrzebujemy funduszy na rozwój firmy
- Lektury przedsiębiorcy
Jak zdobyć uprawnienia, żeby uczyć innych
Z czeladnika na mistrza
Warunkiem prowadzenia przez rzemieślnika praktycznej nauki zawodu jest posiadanie uprawnień mistrzowskich i przynależność do cechu lub izby rzemieślniczej.
- Dwa lata temu skończyłem zasadniczą szkołę zawodową i prowadzę zakład naprawy samochodów. Chciałbym w przyszłości sam nauczać zawodu, ale dowiedziałem się, że warunkiem jest zdobycie uprawnień mistrzowskich i przynależność do izby rzemieślniczej. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie warunki muszę spełnić, żeby uzyskać dyplom mistrzowski? - pyta czytelnik z Siedlec.
Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym rzemieślników jest ustawa z 22 marca 1989 r. o rzemiośle (tekst jednolity opublikowany w DzU z 2002 r. nr 112, poz. 979). Zgodnie z art. 3 ust. 5 [9] i art. 7 ust. 3 pkt 3 rzemieślnik zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle musi być członkiem cechu lub izby rzemieślniczej.
Kwestie związane z nauką zawodu reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta