Najmniejszy pacjent
Najmniejszy pacjent
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARIUSZ ŻELICHOWSKI
Lekarz powinien uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie badań prenatalnych. Obowiązek ten niewątpliwie wynika z nieskorelowania ustawy o rzeczniku praw dziecka z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym , z ustawą o zawodzie lekarza i innymi medycznymi.
Przepisy składające się na obowiązujące prawo tworzą system, który przypomina zespół naczyń połączonych. Poszczególne gałęzie prawa, jakkolwiek cechują się pewnymi odrębnościami, nie są jednak względem siebie autonomiczne. Stąd zmiany dokonywane w obrębie jednej gałęzi prawa nie pozostają bez wpływu na inne jego dziedziny. Powoduje to czasami, że pozornie niewielka i niezauważalna zmiana może mieć daleko idące skutki dla wykładni i stosowania dotychczas obowiązujących przepisów. Przykładem takich konsekwencji dla regulacji z obszaru prawa medycznego jest ustawa z 6 stycznia 2000 r. o rzeczniku praw dziecka (Dz. U. nr 6, poz. 69). Jej wejście w życie 1 stycznia 2000 r. wymaga bowiem odniesienia problematyki praw pacjenta także do embrionu i płodu ludzkiego.
Dziecko, czyli kto
Nie ulega wątpliwości, że przez termin "pacjent" na gruncie polskiego prawa medycznego należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta