Szczytne cele, wątpliwe metody
Ustawa o ustroju rolnym państwa
Szczytne cele, wątpliwe metody
W Sejmie czeka na uchwalenie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego państwa. Jej projekt powstał z inspiracji polityków z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od przyjęcia tej ustawy przez Sejm i podpisania jej przez Prezydenta RP jego działacze uzależniają wręcz dalsze losy koalicji, a także głosowanie członków i sympatyków PSL w sprawie integracji Polski z Unią Europejską. Tymczasem, zdaniem niektórych prawników i ekonomistów, projekt tej ustawy nie jest najszczęśliwszy.
Intencje były słuszne
Twórcom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa przyświecała idea, że najsprawniejszą strukturą zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym są w rolnictwie gospodarstwa rodzinne. I europejskie doświadczenia zdają się potwierdzać tę tezę. Sprawdziło się to także u nas. Przed drugą wojną światową wielkoobszarowe gospodarstwa rolne w Polsce mimo osiągania wyższych od przeciętnych plonów oraz uzyskiwania wyższych od przeciętnych wydajności jednostkowych zwierząt, w większości znajdowały się w fatalnej kondycji ekonomicznej. Były mocno zadłużone i groziło im bankructwo. Kolejne reformy rolne i wypłacane wówczas odszkodowania były często jedyną formą ratunku dla właścicieli tych latyfundiów. Powojenne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta