Ceny kluczem do sukcesu
Ceny kluczem do sukcesu
Koncesje na telefonię trzeciej generacji kosztowały ponad 100 mld USD, ale europejscy operatorzy komórkowi opóźniali jej wprowadzenie. Najpierw padały argumenty techniczne, a kiedy stały się nieaktualne, niezdecydowani sięgają po ekonomiczne.
Przez dwa lata uruchomienie UMTS opóźniano, twierdząc, że producenci nie są gotowi, by dostarczyć sprzęt. Dziś sprzęt - począwszy od infrastruktury aż po telefony - już jest, a ceny infrastruktury są niższe niż wcześniej się spodziewano. Część operatorów - m.in. Hutchison, T-Mobile - podjęła decyzje, że UMTS w ich sieciach ruszy w tym roku. Inni pytają, czy popyt na transmisję danych uzasadnia już dziś inwestycje na budowę sieci UMTS. Może wystarczy GPRS, czyli pakietowa transmisja danych w działających sieciach GSM.
Pieniądze za treść
Rupert Reid, analityk firmy badawczej ARC, ocenia, że w 2003 r. ponad połowa telefonów dostarczanych na rynek będzie wyposażona w oprogramowanie Java, zaś w 2004 r. rynek słuchawek umożliwiających korzystanie z MMS, czyli wiadomości multimedialnych w technologii GPRS, osiągnie "masę krytyczną". W opinii ARC, w tym roku 203 mln klientów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta