Mniejsze klasy, więcej stypendiów
Mniejsze klasy, więcej stypendiów
Coraz więcej szkół niepublicznych ma kłopoty finansowe. To wynik ubożenia społeczeństwa oraz coraz mniejszej liczby uczniów - do szkół dotarł niż demograficzny. Najlepsze placówki radzą sobie jednak całkiem nieźle.
- Szacuje się, że tylko 1 - 2 proc. z naszych ponad dwustu szkół może upaść - mówi Wojciech Starzyński, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. - Różnica jest taka, że dawniej te szkoły miały 3 - 4 kandydatów na jedno miejsce, a teraz będą mieć jednego lub dwóch. Gorzej jest w szkołach poza dużymi miastami, gdzie rodzice mają spore problemy z płaceniem czesnego.
- Szkoły się ratują - dodaje Starzyński. - W wielu z nich nauczyciele godzą się na zamrożenie lub nawet obniżkę płac. Od dwóch lat nie podnosimy czesnego.
- Mamy sygnały, że niektóre szkoły już zarejestrowane nie rozpoczęły działalności ze względu na brak uczniów - mówi Ligia Krajewska, wiceprzewodnicząca Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej. - Zdarza się, że rodzice z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta