Luksus zamiast pomocy
Luksus zamiast pomocy
W olsztyńskiej spółce Styropex 90 proc. pieniędzy na pomoc indywidualną otrzymało 10 proc. niepełnosprawnych
FOT. JAKUB DOBRZYŃSKI
Za pieniądze z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kierownictwa zakładów dla inwalidów wyposażały swoje mieszkania w luksusowy sprzęt, remontowały domy, kupowały drogie auta, jeździły za granicę na narty, udzielały sobie wysokich bezzwrotnych pożyczek.
Wszystko w majestacie prawa. Do dziś takie postępowanie umożliwiają przepisy.
W 2002 roku NIK przeprowadziła kontrole wykorzystania funduszu w latach 2000 - 2002 w 83 zakładach pracy chronionej całej Polski. Fundusz tworzą publiczne pieniądze, pochodzące ze zwolnień podatkowych (podatek od osób fizycznych i od nieruchomości) zakładów zatrudniających inwalidów.
NIK oszacowała, że każdy kontrolowany zakład został dofinansowany średnio 1,48 mln zł. Wydatki na pomoc indywidualną inwalidom z zakładowego funduszu izba określiła mianem "obszaru zagrożonego korupcją".
- Dysponent pieniędzy z funduszu, czyli szefowie zakładu pracy chronionej, sam ustala, komu, w jakiej formie i wysokości pomóc i czy kwotę potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta