Wokół programu MF
Minister finansów przedstawił zarys programu naprawy finansów publicznych w latach 2004 - 2006 (zob. www.mf.gov.pl ), która ma dostosować je do przyjęcia przez Polskę zobowiązań unijnych. Nie jest to program radykalny (np. liniowy podatek z wolną kwotą od podatku, żadnych ulg i zwolnień, cięcia wydatków socjalnych itp.), ale zawiera propozycje interesujące, zmierzające w dobrym kierunku. Tnie nie tyle wydatki budżetowe, co ich przyrosty w przyszłości. Prawidłowość, że wydatki w latach 2004 - 2006 powinny rosnąć w tempie niższym niż dochody budżetu, a te z kolei w tempie niższym niż PKB, byłaby korzystna. Jednakże ma to dziać się przy założeniu wysokiej dynamiki PKB i wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej. Program bowiem jest ambitny pod względem założeń wzrostu gospodarczego, który miałby wynieść w latach 2004 - 2006, odpowiednio 4,9 proc., 5,4 proc. i 6 proc. Jeśli prognoza ta nie spełniłaby się, to koncepcja zmniejszenia deficytu budżetu państwa może się rozsypać. Wtedy, żegnaj euro w 2007 r.
Uproszczenie systemu podatkowego przez pozbycie się ulg i zwolnień jest uzasadnione ekonomicznie, gdyż zniekształcają one rachunek ekonomiczny powodując zwiększoną alokację zasobów w jednych dziedzinach, np. budownictwie, kosztem innych, poza tym ich konsekwencją są wyższe stawki podatkowe. Ulgi skłaniają więc do wypaczonych zachowań, rozbijają jedność rachunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta