Małe nie jest piękne, lecz bywa korzystne
Małe nie jest piękne, lecz bywa korzystne
Fot. Bartłomiej Zborowski
Dlaczego tak wielu Maltańczyków jest przeciwnych wejściu Malty do Unii Europejskiej? Z niedawnych badań eurobarometru wynika, że aż 45 procent pana rodaków nie życzy sobie członkostwa w Unii.
Guido de Marco: Rzeczywiście część mieszkańców Malty jest mu przeciwnych. Dlaczego? Wejścia do Unii nie popiera największa partia opozycyjna - Partia Pracy. Uważa ona, że najlepsze byłoby dla nas coś w rodzaju "specjalnego partnerstwa", wzorowanego na więzach, jakie łączą z Unią Szwajcarię. Malta nie byłaby wówczas w Unii i nie uczestniczyła w procesie podejmowania decyzji, ale utrzymywałaby z nią bardzo bliskie stosunki i miała dostęp do rynków unijnych.
- To dlatego Partia Pracy wycofała wniosek o przyjęcie Malty do Unii?
- Nie wycofała - zawiesiła, w 1996 roku, gdy wróciła do władzy. Chodziło o to, by rozmowy skierować na inne tory - rozmawiać właśnie o innym modelu stosunków między Maltą a Unią.
- I społeczeństwo maltańskie to zaakceptowało?
- Partia Pracy po 22 miesiącach sprawowania władzy ogłosiła przedterminowe wybory - i je przegrała. Maltańczycy uznali, że chcą być częścią dużej rodziny europejskiej i że zadecydują o tym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta