Vademecum Rzeczpospolitej - Jak zamknąć rok 2002 (część I): Wyceniamy aktywa i pasywa
Przedstawiliśmy ogólne zasady, którymi należy kierować się przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2002 r. Teraz zajmiemy się wyceną i prezentacją w bilansie poszczególnych grup aktywów i pasywów. Będziemy omawiać je w nieco innej kolejności niż wynika to z obowiązującego wzoru bilansu. W ten sposób unikniemy powtórzeń, ponieważ niektóre problemy są wspólne, niezależnie od tego, czy np. inwestycje, należności, zobowiązania, rozliczenia międzyokresowe mają długo-, czy krótkoterminowy charakter. Zaczniemy od wyceny składnika aktywów - wartości niematerialnych i prawnych.
Przypomnijmy, że obecnie aktywami są kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości - dalej uor). Wprowadzona do ustawy definicja uzależnia zatem zaliczenie składników majątkowych do aktywów jednostki od równoczesnego spełnienia czterech wymienionych niżej warunków.
WARUNEK PIERWSZY
Podstawowy warunek to kontrolowanie zasobów majątkowych. Istotą "kontrolowania zasobów" jest uprawnienie jednostki do uzyskania z nich korzyści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta