Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas z innej rzeczywistości

21 marca 2003 | Moje Podróże | KK
źródło: Nieznane

Lesko Cztery rody tworzyły historię miasta nazywanego przez jednych bramą do Bieszczad, przez innych bramą do Pogórza Przemyskiego

Czas z innej rzeczywistości

To najcenniejszy zabytek Leska - synagoga. Wybudowana w XVII wieku mieści dziś prężnie działający Dom Kultury.

KRZYSZTOF KOBUS

TEKST I ZDJĘCIE

Są miasteczka z charakterem i atmosferą. Takie, w których czekanie na autobus nie zieje przykrą nudą, ale jest okazją do posiedzenia przy rynku i wczucia się w atmosferę. Lesko wspominam jako miejsce, gdzie oprócz zabytków jest właśnie to nieuchwytne coś, co pozwala na wyhamowanie codziennego pędu. Czas płynie tu chyba trochę wolniej.

Może ta senna atmosfera to wpływ historii? Przez kilka wieków Lesko było miastem prywatnym i tylko cztery rody miały istotne znaczenie dla jego rozwoju.

Kiedy dokładnie założono miasto, nie wiadomo. W drugiej połowie XV w. ród Kmitów został właścicielem dóbr leskich i w roku 1477 potwierdził nadane wcześniej prawa miejskie. Lokowano miasto i rozpoczął się jego rozwój.

Dzięki Kmitom powstał drewniany dwór, przekształcony w XVI wieku w gotycką wieżę mieszkalną i kościół parafialny. W XVI wieku otoczono miasto wałami, przez które przejść można było dwoma bramami, lwowską i węgierską.

Sięganie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2879

Spis treści
Zamów abonament