Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czyje cele, które wartości

21 marca 2003 | Prawo | MK

Dyskusja Pytanie o dopuszczalną instrumentalizację prawa

Czyje cele, które wartości

MICHAŁ KRÓLIKOWSKI

Nie sposób przejść obojętnie obok dyskusji nad przyczynami i objawami kryzysu, którego źródłem jest samo prawo lub sposób jego tworzenia i myślenia o nim, zapoczątkowanej artykułem dra Janusza Kochanowskiego.

Autor ten wskazuje na jurydyzację życia, w nadmierny sposób poddanego prawnym regulacjom opisowym i instruktażowym, instrumentalne traktowanie prawa przez ustawodawcę i stosujących je oraz brak legitymizacji i niedostatek moralności samego prawa. Ten ostatni problem - najpewniej słusznie - uznał za najważniejszy.

Replika Kazimierza Łojewskiego ("Rz" z 28 stycznia) , zarzucającego wspomnianemu autorowi niedostateczne powiązanie problematyki kryzysu prawa z jego podstawowym kontekstem, a mianowicie kondycją państwa jako podmiotu tworzącego prawo, opatrzona została znamiennym tytułem "Bez państwa nie ma prawa, bez prawa nie ma państwa". Przyjęta przez K. Łojewskiego perspektywa znacznie osłabia wydźwięk wielu argumentów J. Kochanowskiego, nadając nawet niektórym elementom kryzysu prawa cechę normalności, postać "kryzysu stałego, wynikającego ze struktury ustrojowej demokracji parlamentarnej".

Dyskusja toczona między nimi wyraża istotne różnice dotyczące pojmowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2879

Spis treści
Zamów abonament