Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy większość urzędów gmin działa nielegalnie

21 marca 2003 | Prawo | IK

Ogłaszanie regulaminów organizacyjnych

Czy większość urzędów gmin działa nielegalnie

IRENEUSZ KRZEŚNICKI

Tylko w pięciu z szesnastu województw regulaminy organizacyjne urzędów gmin nadawane w formie zarządzenia przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta są traktowane w sposób właściwy dla aktów prawa miejscowego. W pozostałych interpretacja jest odmienna.

W zależności od tego, która z interpretacji jest nieprawidłowa, w każdym wypadku mamy do czynienia z niekorzystną, aczkolwiek różną sytuacją. W pierwszym z nadgorliwością, która może przybierać formę nadużywania przez wojewodę prawa do ingerencji w sprawy gminy, w drugim z twierdzącą odpowiedzią na tytułowe pytanie - większość urzędów gmin w Polsce działa nielegalnie.

Do czasu bezpośrednich wyborów wójtów (burmistrzów i prezydentów miast) procedura wprowadzenia regulaminów organizacyjnych urzędów gmin była jasna. Regulamin uchwalała rada gminy na wniosek zarządu gminy, a wchodził w życie 14 dni po ogłoszeniu go w wojewódzkim dzienniku urzędowym, chyba że rada gminy w uchwale ustaliła termin późniejszy.

Po 27 października 2002 r. stan prawny uległ zmianie. Ustawa z 20 czerwca 2002 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2879

Spis treści
Zamów abonament