Vademecum Rzeczpospolitej - Jak zamknąć rok 2002 (część II): Rozliczenia międzyokresowe; Odroczony podatek dochodowy
TADEUSZ WAŚLICKI
Zarówno czynne, jak i bierne rozliczenia międzyokresowe służą zapewnieniu współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Cel i zasady rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów regulują art. 39 i 41 ustawy o rachunkowości .
CZYNNE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Firmy powinny tworzyć rozliczenia międzyokresowe czynne, jeżeli poniesione w danym okresie sprawozdawczym koszty dotyczą okresów przyszłych.
Najczęściej poniesione nakłady spełniają pierwszy warunek ustawowej definicji - wynikają z przeszłych zdarzeń. Zazwyczaj również ich wysokość da się wiarygodnie określić. Natomiast spełnienie trzeciego warunku, pozwalającego na zaliczenie określonych nakładów do aktywów jednostki, a mianowicie prawdopodobieństwo uzyskania w przyszłości z danego składnika aktywów korzyści ekonomicznych - nie zawsze jest oczywiste. Z tego właśnie powodu każdy tytuł czynnych rozliczeń międzyokresowych powinien podlegać weryfikacji i ocenie na dzień bilansowy.
Do typowych rozliczeń międzyokresowych czynnych kosztów operacyjnych i finansowych zalicza się:
koszty większych remontów,
koszty prac rozwojowych - do czasu podjęcia decyzji o zaliczeniu ich do wartości niematerialnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta