Vademecum Rzeczpospolitej - Jak zamknąć rok 2002 (część II): Wyceniamy kapitał własny
TADEUSZ WAŚLICKI
Ustawa o rachunkowości (uor) zawiera jedynie podstawowe, bardzo ogólne przepisy dotyczące rachunkowości instrumentów finansowych. Bardziej wyczerpująco kwestie te reguluje rozporządzenie ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU nr 149, poz. 1674). Obowiązuje ono wszystkie - zarówno duże jak i małe - jednostki prowadzące rachunkowość. Odstępstwa od jego postanowień powinny wynikać wyłącznie ze stosowania zasady istotności.
Przepisy ustawy, jak również rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych oparte zostały na rozwiązaniach przyjętych w dwóch międzynarodowych standardach rachunkowości:
MSR 32 (zaktualizowanym w 1998 r.) - Instrumenty finansowe - ujawnianie i prezentacja oraz
MSR 39 - Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena.
Rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych jest - w ocenie wielu księgowych i audytorów - niezwykle trudne w odbiorze. Mają oni wiele problemów z prawidłowym stosowaniem jego przepisów. Przyczyna to przede wszystkim zbytnia lakoniczność przepisów, w stosunku do skomplikowanej treści regulowanych zagadnień. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta