Sprawiedliwość czasem odraczana
Sprawiedliwość czasem odraczana
Hitem orzeczniczym Trybunału w 2002 r. był wyrok, dzięki któremu ustrzegliśmy się deklaracji majątkowych i abolicji podatkowej. Jak TK ocenia reperkusje tego wyroku?
MAREK SAFJAN: To był z pewnością jeden z najważniejszych wyroków Trybunału. I ze względu na konsekwencje niedoszłej ustawy, których jako społeczeństwo uniknęliśmy, bo była badana w trybie prewencyjnym, i dlatego, że dał Trybunałowi okazję do jednoznacznego wypowiedzenia się na temat granic ochrony praw obywateli w zakresie tzw. autonomii informacyjnej. TK nakreślił bowiem nieprzekraczalną granicę zbierania przez władzę informacji o obywatelu.
Za największe rozczarowanie można z kolei uznać odroczenie o 11 miesięcy wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów o opłatach za parkowanie. Ludzie nie rozumieją, dlaczego muszą respektować przepisy, które naruszają konstytucję.
Powinni jednak pamiętać, że to sama konstytucja stwarza możliwość odroczenia wejścia w życie wyroku nawet o 18 miesięcy.
Nie może to być jednak decyzja arbitralna. Jest to bowiem uzasadnione tylko wtedy - jak to podkreślał wielokrotnie Trybunał - gdy wystąpią szczególne powody, np. obawa o powstanie luki prawnej, zagrożenie dla stabilności finansów publicznych lub potrzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta