Jawność zasadą, wyłączenie - wyjątkiem
Jawność zasadą, wyłączenie - wyjątkiem
ROMAN HAUSER
Jawność działalności władz państwowych to podstawowy kanon systemów prawnych państw demokratycznych, obejmujący nie tylko organy władzy sądowniczej, ale także - a może nawet przede wszystkim - organy władzy ustawodawczej i wykonawczej.
Szerokie ujęcie normatywne tej zasady wynika wprost z konstytucji, co oznacza, iż nie jest ona tylko zasadą procesową, odnoszącą się do ściśle określonych postępowań, lecz zasadą systemową, obejmującą wszelkie dziedziny życia publicznego, w tym oczywiście także postępowanie sądowe.
I tak na przykład zasada jawności, zgodnie z konstytucją, dotyczy: finansowania partii politycznych (art. 11), posiedzeń Sejmu (art. 113), dostępu do informacji o stanie i ochronie środowiska (art. 74).
Pozostają z nią w ścisłym związku, także zagwarantowane w konstytucji, stosowne prawa i wolności obywateli, jak wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54); prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta