Realny plan czy polityczna fantazja?
Realny plan czy polityczna fantazja?
(C) AP
Jednym z najważniejszych zadań staje się obecnie odbudowa Iraku. Podczas gdy politycy zastanawiają się nad powojennym kształtem państwa irackiego, Irakijczycy myślą o odbudowie swoich domów.
WITOLD WASZCZYKOWSKI
Wielu polityków oraz ekspertów amerykańskich uważa, że główną przyczyną terroryzmu islamskiego jest brak demokracji w państwach muzułmańskich oraz nierozwiązana kwestia palestyńska. Upadek reżimu Saddama Husajna powinien zatem zapoczątkować proces demokratyzacji świata islamskiego oraz tworzenia demokratycznego państwa palestyńskiego. Dotychczasowe doświadczenia z demokratyzacją państw postdyktatorskich nakazują zachowanie ostrożności.
Negatywnych przykładów dostarcza Haiti. Panama po usunięciu generała Noriegi również nie stała się wzorem demokracji. Powszechnie wiadomo, że stabilność Bośni i Kosowa nadal zależy od obecności sił międzynarodowych.
Reformowanie państwa muzułmańskiego przez zachodnie demokracje może doprowadzić do konfliktu wartości. Państwa islamskie nie podzielają naszej koncepcji uniwersalizmu praw człowieka. Zabiegają o uwzględnienie różnic kulturowych i kodyfikację "wspólnie podzielanych" praw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta