Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lato w pałacach

09 maja 2003 | Raporty | BM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Szlakiem dawnych rezydencji

Lato w pałacach

Na Śląsku, który dzisiaj także obejmuje ziemie częstochowskie i bielskie, przetrwało kilkadziesiąt pałaców i rezydencji, często pieczołowicie odrestaurowanych. Powstawały najczęściej w XIX w., w czasach rewolucji przemysłowej. Wznosili je przedsiębiorcy, wywodzący się z reguły z arystokratycznych rodzin. Olbrzymie fortuny, jakie zyskali dzięki hutom i kopalniom, pozwoliły im na budowę okazałych siedzib i przywracanie zaniedbanym pałacom dawnej świetności. Na Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Częstochowskiej zachowały się też malownicze ruiny średniowiecznych zamków.

Dzisiaj wiele z tych budowli, o których informacje zawiera m.in. wydawnictwo "Górnośląskie zamki i pałace - historie, dzieje rodów, legendy, herby" (wyd. ADAN 1999) walczy często o przeżycie. Są z reguły utrzymywane z budżetów gminnych, więc niektóre z trudem utrzymują swą dawną świetność. Ich gospodarze, aby ściągnąć turystów, organizują przeróżne imprezy, często bardzo atrakcyjne, jak turnieje rycerskie w ruinach zamku w Ogrodzieńcu czy koncerty typu "światło i dźwięk" w ruinach zamku w Olsztynie niedaleko Częstochowy.

Trzy szlaki

Aby w próbach poznania mnogości zamków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2918

Spis treści
Zamów abonament