Ponowne zjednoczenie Europy
Ponowne zjednoczenie Europy
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
JÓZEF OLEKSY, ANGELIKA SCHWALL-DüREN, DOMINIQUE STRAUSS-KAHN
Przywódcy państw i szefowie rządów Unii Europejskiej, zebrani na szczycie w Kopenhadze w grudniu ubiegłego roku, wyrazili swoje poparcie dla przystąpienia do Unii nowych państw członkowskich. Wydarzenie to pozostanie na zawsze jednym z najważniejszych w całej historii naszego kontynentu. Jego najgłębszym osiągnięciem jest ponowne zjednoczenie Europy. Definitywnie została otwarta droga do zwieńczenia procesu integracji europejskiej. Bez rozszerzenia na Wschód, Unia Europejska wykluczyłaby na trwałe połowę kontynentu i dzieło zjednoczenia pozostałoby niedokończone.
Decyzje podjęte w Kopenhadze, podpisanie traktatu w Atenach to ostateczne przekreślenie podziałów pozostałych w wyniku Jałty.
Od czasu, gdy sześć państw europejskich - Belgia, Holandia, Niemcy, Francja, Włochy i Luksemburg zadecydowały w 1951 roku o podjęciu pierwszych procesów integracyjnych, celem było zapewnienie pokoju i stabilności w Europie spustoszonej przez wojnę poprzez zakotwiczenie w niej Republiki Federalnej Niemiec. Obawa przed komunizmem w wydaniu sowieckim stanowiła czynnik dodatkowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta