Nieczytelny podział
Nieczytelny podział
AGNIESZKA RYBAK
Tradycyjny podział czynów zabronionych na przestępstwa i wykroczenia kojarzy się z różnicą w wadze czynów i prawnych konsekwencjach ich popełnienia. Czy to skojarzenie jest dzisiaj uzasadnione?
W literaturze prawa karnego wskazuje się różne kryteria odróżniania przestępstw od wykroczeń.
Żaden z pomysłów na wskazanie przedmiotowego kryterium nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Wiele przestępstw i wykroczeń chroni to samo dobro prawne; w licznych ustawach przestępstwa i wykroczenia, wzajemnie sprzężone, stoją obok siebie, służąc realizacji wspólnych celów wskazanych przez akt prawny, w którym się znajdują.
Zatarte różnice
W zasadzie to grożąca kara decyduje, czy dany czyn jest przestępstwem, czy wykroczeniem.
Za popełnienie wykroczenia przewidziane są kary: aresztu od 5 do 30 dni, miesiąca ograniczenia wolności, grzywny od 20 do 5000 zł oraz nagana. Za popełnienie przestępstwa zaś: kara więzienia od miesiąca do 15 lat, 25 lat i dożywotniego więzienia; kara ograniczenia wolności od 1 do 12 miesięcy; grzywna od 10 do 360 stawek dziennych, która wynosi od 10 do 2000 zł.
Wiele przestępstw obłożonych jest wyłącznie grzywną lub ograniczeniem wolności. Gdy przestępstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta