Rzeczpospolita Czytelników
Mieszkania spółdzielcze
Przedstawiamy relację z wczorajszego dyżuru telefonicznego poświęconego mieszkaniom spółdzielczym. Na pytania czytelników odpowiadała Ewa Bończak-Kucharczyk, autorka wielu publikacji na temat spółdzielczości.
Spółdzielnia podjęła uchwałę, że zostanie postawiona w stan likwidacji. Teraz zamierza podjąć drugą w tej sprawie. Czy ta druga uchwała musi zawierać datę, od kiedy ma to nastąpić? Czy uchwała walnego zgromadzenia może cedować dokonanie wyboru likwidatora na radę nadzorczą?
Prawo spółdzielcze z 1982 r. reguluje jedynie w art. 113 ust. 1 pkt 3, że członkowie spółdzielni, która ma zostać postawiona w stan likwidacji, muszą większością głosów podjąć na dwóch kolejnych walnych zgromadzeniach, w odstępie co najmniej dwóch tygodni, dwie uchwały w tej sprawie. Potem na tej podstawie zarząd spółdzielni (lub likwidator) zgłosi do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji.
Ustawa nie precyzuje, jaką treść mają zawierać te uchwały, nie wspomina też o tym, czy w uchwale ma znajdować się data otwarcia likwidacji. Ale nie ma przeszkód, by uchwała zawierała taką datę, bo i tak trzeba będzie ją ustalić. Byłoby nawet wskazane, aby data otwarcia likwidacji została wybrana w sposób ułatwiający sporządzenie sprawozdania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta