Vademecum Rzeczpospolitej - Rady na odpady: Czytelnicy pytają, ekspert odpowiada
Jan Jerzmański
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Na pytania dotyczące postępowania z odpadami odpowiada Jan Jerzmański, wspólnik kancelarii Jendrośka, Jerzmański & Bar, autor komentarza do ustawy o odpadach.
Wątpliwości interpretacyjne budzi definicja zbierania odpadów. Czy nasza firma powinna (oprócz zezwolenia od wójta na odbieranie) uzyskać zezwolenie od właściwych starostów na zbieranie odpadów, czy może je mieć tylko na transport? Mamy siedzibę w Bydgoszczy, a chcemy rozstawić pojemniki i wywozić odpady komunalne np. w Toruniu, Chojnicach, czy Inowrocławiu. Naszym zdaniem zgodnie z definicją zbierania powinniśmy takie zezwolenia otrzymać. Pracownicy Ministerstwa Środowiska tłumaczą nam jednak, że zbieranie łączy się z magazynowaniem, odbywa się tylko tam, gdzie znajduje się siedziba firmy. Natomiast samo rozstawianie pojemników i ich wywóz nie jest ich zdaniem zbieraniem, lecz tylko transportem. Ze względu na taką interpretację niektóre gminy i starostwa nie chcą wydawać zezwolenia na zbieranie odpadów na swoim terenie, twierdząc, że są one zbędne. Jednak większość gmin i starostw takie zezwolenia wydaje. Chodzi w tym przypadku zarówno o odpady komunalne, jak i pozostałe (np. opakowaniowe). Brak jasnej interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta