Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki do cięcia

11 czerwca 2003 | Publicystyka, Opinie | AW

Najważniejszym celem reformy finansów publicznych powinno być zapobieżenie wzrostowi deficytu tego sektora

Wydatki do cięcia

Na ogół wszyscy zgadzają się, że potrzebna jest reforma finansów publicznych, ale istnieje duże pomieszanie pojęć co do tego, o co w tej reformie powinno chodzić, jaki powinien być jej cel. A powinno nim być zapobieżenie wzrostowi deficytu sektora finansów publicznych, czego można dokonać przede wszystkim za pomocą ograniczeń wydatków.

Większość wypowiadających się na ten temat za najważniejsze uważa obniżenie podatków, niewielu natomiast dostrzega niebezpiecznie wysoki poziom deficytu finansów publicznych i możliwość dramatycznego jego wzrostu - o ile nie zostanie przeprowadzona daleko idąca reforma - po wejściu do Unii Europejskiej. W tym roku łączny deficyt finansów publicznych (budżet państwa, fundusze celowe, agencje rządowe itp. oraz budżety samorządowe) ma wynieść według ustawy budżetowej 6 proc. PKB, a po wejściu do Unii może wzrosnąć o dalsze 2 do 3 punktów proc. PKB.

Obligacje i bony kupię

Wysoki deficyt zły nie jest dlatego - jak się niekiedy przedstawia - że niewłaściwe czy niemoralne jest wydawanie więcej niż się ma, ale dlatego, że finansowanie go blokuje wzrost gospodarczy. Finansowanie deficytu drogą sprzedaży obligacji skarbowych na krajowym rynku finansowym - a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2946

Spis treści

Nauka i Technika

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament