Czas diagnozy
Czas diagnozy
Więzienie w Gdańsku
FOT. (C) PIOTR KOSYCARZ/KFP
WOJCIECH KNAP
Efektem III Kongresu Penitencjarnego są m.in. rekomendacje. Zapoznani z nimi zostali parlamentarzyści, minister sprawiedliwości, rzecznik praw obywatelskich i władze więziennictwa.
Diagnozują one wiele zjawisk, które dotykając problematyki prawa karnego wykonawczego, wiążą się z izolacją przestępców. Warto je zasygnalizować.
Łóżko w świetlicy
Rekomendacja 1 wyraża zaniepokojenie trwającym od trzech lat gwałtownym wzrostem liczby osób pozbawionych wolności. Ponadpięćdziesięcioprocentowe zwiększenie populacji więźniów (o prawie 30 tys.) nie pociągnęło za sobą odpowiedniego zwiększenia liczby etatów funkcjonariuszy (tylko o 1,3 proc.), zaś wzrost nakładów na więziennictwo dalece rozmija się z potrzebami. Infrastruktura i wyposażenie więzień ulegają degradacji. W pogoni za tanimi miejscami zakwaterowania zredukowana została baza penitencjarna. Łóżka wstawiono do tych świetlic i pracowni, do których się mieściły. W efekcie drastycznie pogorszyły się warunki bytowe osadzonych oraz warunki pracy funkcjonariuszy i pracowników więzień. Są one nieporównanie gorsze niż w państwach Unii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta