Vademecum Rzeczpospolitej - Zwolnienia: Dział I: Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy
Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy
Pytania i odpowiedzi Spis treści
Anna Tomczyk, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
GRUPOWE I INDYWIDUALNE
Czy po 30 czerwca 2003 r. zwolnienia grupowe nadal będą tylko wtedy, gdy firma zwolni powyżej 10 proc. załogi? Jak w tym przypadku ma wyglądać konsultacja ze związkami zawodowymi?
Po 30 czerwca 2003 r. zwolnienia grupowe z przyczyn dotyczących zakładu to takie, które są dokonywane przez pracodawców zatrudniających powyżej 19 pracowników, jeżeli powodują one konieczność jednorazowego lub w okresie do trzech miesięcy rozwiązania stosunków pracy z grupą co najmniej:
- 10 pracowników, gdy zakład ma ich mniej niż 100,
- 10 proc. pracowników - przynajmniej 100, ale mniej niż 300,
- 30 pracowników - od 300 wzwyż.
Muszą nastąpić z powodów ekonomicznych (np. zatory płatnicze), produkcyjnych, organizacyjnych (np. likwidacja jednego działu), technologicznych, w tym w celu poprawy warunków zatrudnienia lub środowiska naturalnego, albo z powodu upadłości czy likwidacji pracodawcy. W ich wyniku musi dojść do faktycznej redukcji załogi. Zatem w zakładzie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta