Vademecum Rzeczpospolitej - Zwolnienia: Dział II: Uprawnienia związków zawodowych
Uprawnienia związków zawodowych
Pytania i odpowiedzi Spis treści
Halina Tulwin, główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy
FOT. RAFAŁ GUZ
W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM
Do kiedy, po zmianach przepisów, działacz związkowy, który nie zostanie zgłoszony pracodawcy przez zarząd zoz na liście chronionych po nowemu, ma prawo korzystać z dotychczasowej ochrony? Czy w tym czasie do jego zwolnienia przez pracodawcę jest konieczna bezwzględna zgoda czy tylko opinia jego związku?
Pracownik-związkowiec, podlegający 30 czerwca 2003 r. szczególnej ochronie przed zwolnieniem, ma do niej prawo jeszcze przez rok od zmiany przepisów, czyli do 1 lipca 2004 r. Oczywiście, na dotychczasowych zasadach. Czyli nadal w owym okresie przejściowym pracodawca, który chce dać mu wypowiedzenie, w inny sposób rozwiązać z nim umowę czy pogorszyć jednostronnie warunki zatrudnienia w drodze wypowiedzenia zmieniającego, musi uzyskać na to zgodę zarządu zoz. Jeżeli zaś postanowi zwolnić pracownika pełniącego z wyboru funkcję w organach organizacji związkowych działających poza zakładem, wcześniej musi zdobyć zgodę właściwego statutowo organu tego związku, w którym pracownik pełni lub pełnił funkcję.
Podstawa prawna: art. 11 noweli kodeksu pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta