Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teraz chodzi o prywatyzację i konsolidację

25 czerwca 2003 | Publicystyka, Opinie | DW

ROZMOWA NA GORĄCO

Johannes Linn, wiceprezes Banku Światowego

Teraz chodzi o prywatyzację i konsolidację

Czy Bank Światowy wspierał gdziekolwiek indziej tak złożoną reformę górnictwa węgla kamiennego, jak jest to teraz w Polsce?

JOHANNES LINN: Podobną reformę przeprowadzaliśmy w Rosji. Tam też chodziło o ograniczenie działalności branży, prywatyzację oraz zmniejszenie liczby kopalń przy możliwie największym ograniczeniu kosztów społecznych. Tam reforma zakończyła się sukcesem. Teraz całe rosyjskie górnictwo jest w znacznie lepszej sytuacji niż przed rozpoczęciem reformy. Nie mówiąc już o tym, że nie jest dotowane z kasy państwa. A na początku lat 90. te subsydia wynosiły 2 - 3 proc PKB. I myślę, że właśnie reforma rosyjska jest najlepszym przykładem bardzo dramatycznej wprawdzie, ale i szybkiej reformy sektora. Pamiętamy wszyscy, że w połowie lat 90. to właśnie górnicy organizowali najbardziej spektakularne protesty w Rosji. Nie zgadzali się wówczas na reformy. Teraz już nie protestują. Był to więc sukces także z politycznego punktu widzenia.

Dlaczego więc taka reforma była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2957

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament